Dieta Hashimoto - co jeść
4.jpg

Głównym założeniem diety dla osób z niedoczynnością tarczycy powinien być zwiększony udział białka pełnowartościowego, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym.

NABIAŁ

Mleko i produkty mleczne powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach (badania potwierdziły, że osoby z nietolerancją laktozy wymagają o 30% większych dawek tyroksyny (hormonów tarczycy) w leczeniu niedoczynności tarczycy).

Do jadłospisu można dla urozmaicenia włączyć zatem mleko bezlaktozowe lub napoje roślinne (migdałowe, owsiane, ryżowe -najlepiej wzbogacane w wapń).

Odpowiednio wysokie spożycie białka pełnowartościowego powstrzymuje wypadanie włosów, które często towarzyszy chorobom tarczycy.

KWASY OMEGA-3

Wskazane jest zwiększenie spożycia tłuszczów zawierających kwasy tłuszczowe nienasycone (oleje roślinne, orzechy, awokado, pestki, ryby). Należy także zwrócić uwagę na wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3,które stymulują przemianęT4 w T3 w wątrobie (250-500 mg EPA i DHA dziennie) i wykazują właściwości przeciwzapalne.

W diecie powinny występować tez produkty bogate w selen i cynk jak np. ryby i owoce morza, pestki i orzechy, mięso i jaja. Produkty bogate w selen mogą zmniejszać poziom przeciwciał. Niedobór cynku w diecie może mieć wpływ na obniżenie poziomu FT3 i FT4.

GOITROGENY

Produkty sojowe oraz warzywa krzyżowe jak jarmuż, kapusta, brokuły, brukselka, kalafior zawierają goitrogeny. Związki te ograniczają przyswaja nie jodu z pożywienia.

Ich ilość zmniejsza się podczas obróbki termicznej o około 30%. Pacjenci z Hashimoto mogą spożywać zatem warzywa kapustne np. po ugotowaniu.

GLUTEN

Obecnie nie ma wskazań do wykluczenia produktów zawierających gluten u osób z chorobą Hashimoto bez współistniejącej celiakii. Dieta taka musi jednak zostać poparta wynikami badań potwierdzającymi nieceliakalną nadwrażliwośćna gluten lub celiakię.

Zastosowanie diety bezglutenowej powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem i dietetykiem w celu zbilansowania takiej diety.

Dieta dla osób z chorobą Hashimoto opiera się o zasady zdrowego odżywiania i nie ma potrzeby wprowadzania restrykcji czy suplementacji. Jeśli nie wiesz jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta w Hashimoto zachęcam do kontaktu! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl