Choroba Hashimoto

Czym jest choroba Hashimoto? Jest to przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, które polega na uszkodzeniu gruczołu tarczowego prowadzącym w konsekwencji do jego niedoczynności.

Nasz układ immunologiczny normalnie nastawiony jest na zwalczanie bakterii, wirusów i innych ciał obcych. W przypadku choroby Hashimoto organizm zaczyna atakować własne komórki tarczycy.

Pierwszymi objawami choroby, z którymi zgłaszają się pacjenci to m.in. wzrost masy ciała, sucha skóra, wypadające włosy, częste zmiany nastroju, szybkie zmęczenie i senność.

Sprawdź czy te objawy występują u Ciebie:

  • zmęczenie
  • gwałtowny wzrost masy ciała
  • zaparcia
  • wrażliwość na zimno
  • problemy trawienne (np. niestrawność)
  • sucha skóra
  • wypadanie włosów
  • opuchlizna twarzy i ciała

Lekarze zajmujący się tym schorzeniem skupiają się przede wszystkim na leczeniu farmakologicznym samej niedoczynności tarczycy (np. wykorzystanie soli sodowej lewoskrętnej tyroksyny: Letrox lub Euthyrox). W ostatnim czasie, ze względu na rozwój badań dotyczących Hashimoto, coraz większą wagę przykłada się również do odpowiedniego postępowania dietetycznego.

Ze względu na autoimmunologiczne podłoże choroby dieta powinna eliminować potencjalne alergeny pokarmowe ,warto zatem wykonać testy na nietolerancje pokarmowe.

Największe zainteresowanie wśród moich Pacjentów, leczonych z powodu choroby Hashimoto, budzi zastosowanie diety bezglutenowej.

Gluten to białko, które znajdziemy w pszenicy, życie, jęczmieniu oraz innych zbożach, które mogą być nim zanieczyszczone np. gryce. Rezygnując z glutenu rezygnujemy zatem z błonnika, minerałów, witamin z grupy B występujących w ziarnach zbóż. Zdecydowanie odradzam wykluczenie tych produktów na własną rękę. Należy pamiętać, że zastosowanie bezglutenowej diety powinno być zawsze skonsultowane z dietetykiem i lekarzem prowadzącym ponieważ tylko odpowiednio zbilansowana dieta ustalona przez dietetyka pozwoli uniknąć niedoborów pokarmowych.

Gluten może powodować również wystąpienie reakcji alergicznej. Powstałe przeciwciała atakują tarczycę ponieważ gliadyna, białko z którego zbudowany jest gluten, w strukturze molekularnej przypomina strukturę tarczycy.
Zanim lekarz lub dietetyk zaproponuje zastosowanie restrykcyjnej diety bezglutenowej działanie to powinno być poparte odpowiednimi badaniami. Są to testy serologiczne:

  • na obecność przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA
  • oraz przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgG.

Dodatkowo dieta w chorobie Hashimoto powinna ograniczać mleko krowie oraz produkty mleczne gdyż kazeina, czyli główne białko mleka, wykazuje silne właściwości antygenowe. Wtedy do jadłospisu warto wprowadzić dla urozmaicenia mleka roślinne np. migdałowe lub kokosowe.

Należy wybierać pełnoziarniste produkty (chleb, kasze, makarony), które wzbogacą dietę w minerały oraz błonnik. Zapewni to prawidłową perystaltykę jelit i zwalczy zaparcia.

Warto zadbać o uzupełnienie diety w wielonienascycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Stymulują przemianę hormonów tarczycy T4 czyli tyroksynę w T3 trijodotyroninę w wątrobie. Kwasy te znajdziemy w oleju lnianym, tłustych rybach morskich, orzechach włoskich.

Istotna dla dietoterapii Hashimoto jest również odpowiednia ilość pełnowartościowego białka. Możemy go znaleźć w mięsie indyka, kurczaka z certyfikowanych hodowli ekologicznych, a także w mięsie tłustych ryby morskich, które dodatkowo są bardzo dobrym źródłem wyżej wspomnianych kwasów omega-3.

Dieta w chorobie Hashimoto powinna obfitować także w produkty bogate w witaminę C oraz E, czyli witaminy wykazujące działanie przeciwzapalne. Należy zadbać o odpowiednią podaż jodu, selenu, cynku, żelaza oraz witaminy D.
Prawidłowo zbilansowana dieta, przygotowana przez dietetyka, dostarcza odpowiednią ilość energii oraz wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowej pracy tarczycy.

Zapraszam na konsultację dietetyczną.

Powiązane artykuły
Dieta online
Nowy wpis niebawem